A nyújtás nem feszítés

Tudtad, hogy a rugózó mozgásokkal végzett nyújtó gyakorlatok a kívánt ellazulás helyett sok esetben védekező izom összehúzódást idéznek elő?

Tegnap egy funkcionális edzőteremben véletlenül fültanúja voltam egy mellettem zajló személyi edzésnek, ahol az edző részletesen ecsetelte tanítványának, hogy a hatékony nyújtás kulcsa az intenzív és folyamatos rugózás, mert ettől a nyújtása dinamikus lesz.  Ellenőriztem ma tükörben is, ilyen dolgok hallatán valóban extrém szúrós tekintettel tudok nézni! ☺

Olvass tovább
A felülések csapdája!

Tudtad, hogy a sokak által szorgalmasan gyakorolt klasszikus hasizom erősítő gyakorlatok kicsit sem hatékonyak és mindezek mellett még sok esetben károsak is

 

Újra és újra felmerül bennem a kérdés, hogy ha egy adott izom edzésére szánt gyakorlatban a kérdéses izom csak a mozgássor egyharmadában dolgozik és kétharmadnyi időben más izmokat mozgat, akkor vajon célzottnak és hatékonynak mondhatjuk azt a gyakorlatot?

 

A klasszikus felüléses hasizom erősítő feladatok pontosan ilyenek!

Olvass tovább
A hasi légzés legendája

Tudtad, hogy sport közben a helyes légzéstechnika fokozza a teljesítményedet és még a derék- és hátfájástól is megkímél? 

Olvass tovább
Mit tegyek sportsérülés esetén? 2. rész

Cikkünk első részéből megtudhattad, mit tegyél akut sportsérülés esetén. Ha még nem olvastad az első részt, IDE kattintva érheted el.    


A 2. részben a korábban ismertetett akut sérülésekkel szemben a túlterheléses sportártalmakat vesszük górcső alá.

Olvass tovább
Hidegterápia

Tudtad, hogy ha fürdőruhában eltöltesz alkalmanként 3 percet -180 °C-os hőmérsékleten, az az edzés által igénybevett testedet fiatalon tartja?


Sokan viccnek gondolják, mert azt hiszik, hogy a -180 °C-os hideg azonnal megöl. Ez nem így van! Három perc alatt bőröd hőmérséklete 0-5 fok közé csökken, majd a kezelést követően a gyorsuló vérkeringésnek köszönhetően 35 fokra melegszik. Egy ilyen kezelés akkora lökést ad az elfáradt, igénybevett, hibásan működő szervezetnek, mint egy lefagyott számítógépnek a reset gomb. :)

Olvass tovább
Hallgass a szívedre!

Tévedés ne essék, nem lelki okfejtésbe szeretnék bonyolódni, sokkal inkább a szívvel, mint hajtómotorral foglalkozunk a mai nap folyamán.

Lássuk be, az izomrendszerünk és légző rendszerünk mellett a szív és keringési rendszerünk állapota a legmeghatározóbb az állóképességünk és erőnlétünk mértékét illetően. Képzeljük csak el, hogy egy versenyautóba Trabant motort építünk be. Lehet akármilyen áramvonalas és nagy sebességre tervezett a gép (a mi esetünkben a testünk), gyenge  erőforrással nem fogunk nagy sebességet, hosszú távot vagy éppen extrém erőkifejtést elérni.

Olvass tovább
Mit tegyek sportsérülés esetén? 1. rész

Az interneten szinte korlátlan mennyiségben találunk sportolók táplálkozásával, vélt vagy valós teljesítményfokozó eljárásokkal és korszakalkotó edzésmódszerekkel foglalkozó cikkeket, ezzel szemben egy fontos témáról, a sportsérülések kezeléséről többnyire néhány semmitmondó, közhelyeket megfogalmazó mondaton túl nem sok hasznos ismeretet szerezhetünk.

Olvass tovább
A folyadék a legális teljesítményfokozás eszköze

Tudtad, hogy edzés közben a sportteljesítmény csökkenése egyenesen arányos a folyadékveszteség mértékével?  

 

Talán az Erőműhelyben edző tagjaink észrevették, hogy szeptember óta a két sorozat közötti pihenőkben már nem a rég megszokott vezényszó hangzik el, miszerint „igyál, ha szeretnél”, hanem az, hogy „mindenki IGYON MOST”! :)

Olvass tovább