Társadalmi, spirituális egészség jógával 2013-05-18

Társadalmi egészségen azt a képességet értjük, hogy miközben boldogok vagyunk, másokat is boldoggá tudunk tenni, hogy jó kapcsolatot és kommunikációt tartunk fenn embertársainkkal, hogy társadalmi felelősséget vállalunk, hogy a közösség javán fáradozunk. Ugyanakkor azt is jelenti, hogy képesek vagyunk lazítani és megtapasztalni az élet szépségét.

 

A jóga segítségével új, pozitív célokat lehet kitűzni, s az élet új értelmet nyer

 

A jó társaság szintén befolyásolja, alakítgatja a személyiséget és a jellemet, ezért döntő jelentősége van a lelki fejlődés szempontjából.

 

A „Jóga a mindennapi életben” rendszer szellemében élni azt jelenti, hogy magunkért és másokért dolgozunk, hogy értékes és hasznos munkát végzünk önmagunkért, felebarátainkért, a társadalomért, a természet és a környezet megóvásáért és a világ békéjéért. A jógázás egyet jelent azzal, hogy aktívak vagyunk a legpozitívabb értelemben, és az egész emberiség javán fáradozunk.

 

Spirituális egészség

 

A lelki élet legfontosabb alapelve és az emberiség legfőbb parancsa így hangzik:

 

AHIMSA - PARAMO DHARMA

Nem ártani – ez a legfelsőbb elv

 

Azaz nem ártani sem tettel, sem szóval, sem gondolattal, sem érzéssel. Lelki egészségre imádsággal, meditációval, mantrával, pozitív gondolkodással és toleranciával tehetünk szert.

 

Az ember feladata a védelmezés, nem pedig a rombolás. Az önzetlenség, a megértés és a megbocsátás azok a tulajdonságok, amelyek igazából emberré tesznek minket. A jóga egyik legfőbb tanítása az, hogy tartsuk tiszteletben és óvjuk az élet minden megjelenési formáját. Ezzel széles alapot teremtünk a kölcsönös szeretethez és segítségnyújtáshoz, a megértéshez és a toleranciához – nemcsak az egyes személyek viszonyában, hanem minden ember, nemzet és vallási irányzat között.

 

A jóga megmutatja az egységhez vezető utat

 

A lelki keresőknek a „Jóga a mindennapi életben” vezetést kínál életútjukon, a mantra jóga és a krija jóga gyakorlása által. Az ember, mint a föld legfejlettebb élőlénye, képes arra, hogy megismerje igazi énjét és önnön belső valóját – vagyis Istent. A jóga lelki célja Isten felfedezése önmagunkban – azaz az egyéni lélek és Isten egysége. Az első lépés annak felismerése, hogy közös gyökereink és Istennel való kapcsolatunk révén valamennyien egyek vagyunk.

 

A kezedben van a döntés, teszel-e valamit az egészségedért, a jó közérzetedért, a szabad, boldog életért. Rendszeres gyakorlással, szilárd eltökéltséggel biztos a siker.

 

/Mahamandaleshwar Paramhans Swami Maheshwarananda/

 

Forrás: www.joga.org

Kommentek